Jarní čištění Brněnské přehrady - vol. III

První máj lásky čas, svátek práce? Tak tyhle mýty trošku boří parta z Kiboka, lákají na zajímavou akci – čištění přehrady na Paddleboardech.

Sraz všech dobrých lidí, nadšenců a možná trošku podivínů je na Rokli u občerstvení Sinice. Letos se přidala parta z Trash Herou Brno a dokonce i brněnský surfový klub. Celkem nás je kolem 80, půlka se přesouvá do Bítýšky a odtud pojede směr Sinice. Druha polovina jede z Rokle k přístavu.

My jsme v první skupině jedoucí do Bítýšky, po příjezdu si rozebereme paddleboardy. Pro začátečníky (já a Honza jsme už matadoři) ještě Alča vysvětlí základy pádlování a můžeme na vodu. Každý dostal pytle na odpadky a rukavice.

Začátek plavby se nese v takové pohodě, občas se na hladině objeví pet lahev a nováčkům se při jejich sebrání objeví úsměv na tváři. I já ve svých začátcích měl stejný úsměv, ale dnes už čekám na opravdový poklad třeba lahev od oleje, kanystr nebo důkaz, že mladí lidé dnes praktikují bezpečný sex. Hurá – plný pytel odpadků je kompletní, smutek, pytel se mi rozsypal na hladině. Teplota vody je ucházející, ale ostatním doporučuji ať si na plavání berou froté ponožky. I ostatní členové se pyšní slušnými úlovky, nějaká ta pneumatika nebo spacák se vždycky hodí.

Na paddleboardu je omezený prostor, proto s námi jede ještě jeden obrovský ponton, který sbírá od všech odpadky, má zásobu pytlů, rukavic, a hlavně tatranek nebo vody. Zkrátka je o nás skvěle postaráno. Často se jedná o týmovou práci, někdo se brodí po pás ve vodě, další sbírá na břehu a třetí dává jasné pokyny, kde jsou odpadky. Umění komunikace, souhra paží a brněnská přehrada je hnedka krásnější.