Čištění Brněnské přehrady na paddleboardech

Tradiční dobrovolnická předsezónní akce tentokrát s rekordním výlovem přes 300 kg odpadků. Paddleboardová vyjížďka spojená se sbíraním všeho, co do přírody nepatří a zakončená společnou grilovačkou.

Tentokrát vám přinášíme ohlédnutí za třetím pokračováním jarní úklidové akce od jednoho z letošních účastníků, Martina.

1.5., svátek práce? Tak tyhle mýty trošku boří parta z KIBOKA, lákají na zajímavou akci – čištění přehrady na paddleboardech. Už tradičně (po druhé) jsme se připojili s kámošem Honzou. Sraz všech dobrých lidí, nadšenců je na Rokli u občerstvení Sinice. Letos se přidala parta z Trash Hero Brno a dokonce i Brněnský surfový klub. Celkem nás je kolem 80, půlka se přesouvá do Bítýšky a odtud pojede směr Sinice. Druhá polovina jede z Rokle k přístavu a zpět.

My jsme v první skupině jedoucí do Bítýšky, po příjezdu si rozebereme paddleboardy. Pro začátečníky (já a Honza jsme už matadoři) ještě Alča vysvětlí základy pádlování a můžeme na vodu. Každý dostal pytle na odpadky a rukavice.

Začátek plavby se nese v takové pohodě, občas se na hladině objeví pet láhev a nováčkům se při jejich sebrání objeví úsměv na tváři. I já ve svých začátcích měl stejný úsměv, ale dnes už čekám na opravdový poklad třeba láhev od oleje, kanystr nebo důkaz, že mladí lidé dnes praktikují bezpečný sex. Klidnou plavbu zatím využiji k navázání konverzace se starými známými, bardy, co patří ke stálicím tohoto hezkého počinu. Hurá – plný pytel odpadků je kompletní, smutek, pytel se mi rozsypal na hladině. Teplota vody je ucházející, ale ostatním doporučuji, ať si na plavání berou neoprenové boty. I ostatní členové se pyšní slušnými úlovky, nějaká ta pneumatika nebo spacák se vždycky hodí.

Na paddleboardu je omezený prostor, proto s námi jede ještě jeden obrovský týmový paddleboard, který sbírá od všech odpadky, má zásobu pytlů, rukavic, a hlavně občerstvení. Zkrátka je o nás skvěle postaráno. Často se jedná o týmovou práci, někdo se brodí po pás ve vodě, další sbírá na břehu a třetí dává jasné pokyny, kde jsou odpadky. Umění komunikace, souhra paží …… Brněnská přehrada je hnedka krásnější.

Tento rok je přehrada lehčí o 300 kg odpadků a za tento super výsledek na nás v Rokli čekal rozpálený gril a na něm spousty dobrot.