Konstrukce nafukovacích paddleboardů

15.02.2023
Často se nám stává, že se paddleboardisté ztrácí v označení základních konstrukcí materiálů pro výrobu paddleboardů. Dnes se pokusím vysvětlit, co jednotlivé, obecně úžívané zkratky, znamenají a co je na konstrukci paddleboardu to nejdůležitější.

 

Základní materiály (drop stitch) jsou v podstatě jenom tři:

1) Single Layer - jednovrstva, tloušťka cca 0,9 mm - nejlevnější materiál na trhu, tvarová nestálost, měkkost

2) Lepený Double Layer - kombinace materiálu single layer a nalepené druhé vrstvy z PVC - nejtěžší konstrukce, pevná, ale dnes už používaná velmi zřídka, náročná na finální lepení

3) Monocoque Structural Laminate - nejmodernější a nejpoužívanější materiál na výrobu kvalitních paddleboardů. Nejčastěji je označovaný MSL nebo Fusion technology FT.

Tento materiál se podle způsobu tkaní a pletení dělí na:

Knitted s paralelními vlákny - pletený MSL/FT materiál

Machine Woven s křižnými vlákny - nejnovější tkaný MSL materiál, který minimalizuje množství PVC pro laminaci. Křížení vláken umožňuje snížení jejich počtu při stejné tuhosti. Celková úspora hmotnosti křižně tkaného materiálu oproti klasickému paralelnímu MSL/FT materiálu je 20-25 %. U vyrobeného paddleboardu je rozdíl v hmotnosti mezi 10-15 %.

Někteří výrobci označují MSL/FT materiál jako "double layer MSL". To může vyvolat pocit, že některé jiné MSL materiály jsou single layer, což není pravda.

Materiál s označením MSL/FT obsahuje vždy 2 vrstvy PVC (laminace).

Od roku 2018 používáme pro výrobu všech paddleboardů Kiboko pouze techonologii MSL/FT. Touto technologií vzniká jednolitý dvouvrstvý základní materiál "drop stitch" (tloušťka 1,5 mm).

Tento základní materiál využívá polyesterová vlákna k propojení horní paluby a dna.

Pokud vedou vlákna rovnoběžně, označujeme tuto technologii Fusion Knitted.

Pokud se vlákna kříží, označujeme tuto technologii X Machine Woven.

Aloha u vody!

Aleš - shaper paddleboardů Kiboko