Konstrukce paddleboardu

Paddleboardy Kiboko jsou nafukovací a proto velmi odolné a skladné. Spoje a jednotlivé komponenty všech paddleboardů jsou ručně lepené vysokopevnostním lepidlem a každý kus je proto tak trochu originál. Strojové zpracování nelze při výrobě z „drop stitch“ materiálu použít.

Drop stitch – materiál nafukovacího paddleboardu

Základním materiálem pro výrobu všech nafukovacích paddleboardů je takzvaný „drop stitch“ materiál. Jedná se o propojení horní paluby a dna plováku tisíci vlákny polyesterové tkaniny, přes kterou je potažená první základní vrstva PVC v tloušťce cca 1 mm. Pokud je za pomocí tlaku a vysokých teplot na tuto vrstvu natavená další vrstva PVC v tloušťce cca 0,5 mm, jedná se o takzvanou „prelaminated technology“ nebo také „fusion technology“ – kdy se druhá vrstva stává součástí základního materiálu.

Konstrukce paddleboardu

Konstrukce nafukovacích paddleboardů v současné době můžeme rozdělit do 4 základních kategorií:

  1. Jednovrstvé (SL) – vyznačují se nízkou hmotností a jsou levnější na výrobu. Moderní materiály umožňují vyrábět dostatečně pevné jednovrstvé paddleboardy od tloušťky 5″ (12,5 cm). Díky výrazně nižší ceně se jedná o variantu vhodnou pro jezdce, kteří využívají paddleboard pouze příležitostně (jako dovolenkovou aktivitu). Část produkce Kiboko je pro rok 2018 vyrobena právě touto technologii – paddleboardy jsou označeny zkratkou SL.
  2. Jednovrstvé s výztuhou – tzv. „stringer technology“ – jedná se o jednovrstvý plovák, který je vyztužen pomocí různě širokých pruhů z PVC. Výztuha bohužel tuto technologii prodražuje tak, že se blíží ceně předlaminované (FT). Proto tuto konstrukci v modelové řadě Kiboko nenaleznete. 
  3. Předlaminovaná technologie (FT) – „fusion technology“ (FT) – tato technologie spojuje výhody dvouvrstvých a jednovrstvých paddleboardů. Vynikají nižší hmotností a snadnou skladností (dobře se rolují) při téměř stejné pevnosti a odolnosti. Jejich jedinou nevýhodou může být mírný únik vzduchu mikropóry základního materiálu (paddleboard může ztratit část tlaku v průběhu několika dní). Jak naznačuje vývoj trhu, jedná se pravděpodobně o technologii, která bude v budoucnu převažovat. Část produkce Kiboko je pro rok 2018 vyrobena právě touto technologii – paddleboardy jsou označeny zkratkou FT.
    rez-PREDLAMINOVANÁ
  4. Dvouvrstvá technologie (DL) – „double layer“ (DL) – nejodolnější, nejpevnější a velmi spolehlivá technologie výroby nafukovacích paddleboardů. Na základní drop stitch materiál je druhá vrstva PVC (cca 0,55 mm) nalepena vysokopevnostním lepidlem a zalisována. Dvouvrstvé paddleboardy jsou ale o cca 25 % těžší než plováky vyrobené technologií fusion. Doporučujeme je pro použití v nejnáročnějších podmínkách (s plachtou – windSUP, pro sjezdy řek, při skalnatém pobřeží např. v Chorvatsku apod.). Hlavní část produkce Kiboko pro rok 2018 je vyrobena tradiční dvouvrstvou technologií – tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou DL.
    rez-DVOUVRSTVÁ

Všechny modely KIBOKO jsou konstruovány s dvojitou boční hranou. Tím se zvyšuje jak tuhost plováku (vlastnostmi se přibližuje pevným epoxidovým prknům), tak jeho odolnost proti poškození. Proto můžete plováky Kiboko bez obav používat na řece nebo v mořském příboji.

Horní paluba paddleboardů KIBOKO je z velké části pokrytá 6mm pohodlnou protiskluzovou pěnou s vysokou hustotou, zajištující jízdní komfort i při delších vyjížďkách. U modelů, kde se nepředpokládá využití v extrémních podmínkách, používáme pěnu s jemným a velmi pohodlným prolisem v imitaci krokodýlí kůže (dvouvrstvé modely Malawi a Tembo) nebo hadí kůže (fusion modely Malawi a Tembo). U modelů, kde se očekává extrémní zátěž, minimalizujeme možnost uklouznutí použitím šikmého (Wimbi) nebo podélného prořezu (Roketi).