O Paddleboardech

Stand up Paddleboarding (SUP)

Stand Up Paddleboarding (SUP nebo jen Paddleboarding) je dynamicky se rozvíjející vodní sport původem z Havajských ostrovů. Při paddleboardingu stojíte na stabilním plováku a k pohybu po vodní hladině používáte dlouhé pádlo.

Možnosti využití nafukovacího plováku – paddleboardu jsou velice široké. Od relaxační jízdy na klidné hladině jezera nebo moře a cvičení yógy na vodě, přes sjíždění peřejí řek, až po jízdu v příbojových vlnách nebo windSUPing – kombinace paddleboardu s windsurfingovou plachtou.

Při paddleboardingu si zlepšíte rovnováhu, koordinaci, fyzickou kondici a rovnoměrně zapojíte svaly celého těla. SUP je určený pro všechny věkové kategorie a díky své překvapivé jednoduchosti si jízdu rychle osvojí a užije i začátečník!


Správný výběr paddleboardu

Před výběrem toho nejvhodnějšího paddleboardu pro vás je užitečné seznámit se se základním rozdělením plováků. Jejich nabídka se každoročně rozšiřuje o další kategorie, přibývá úzce zaměřených paddleboardů a orientace při koupi je pro běžného uživatele stále složitější. Pokud si nebudete s výběrem paddleboardu ani po přečtení následujících řádků vědět rady, kontaktujte nás, rádi vám s výběrem poradíme.

Podle použitého materiálu se paddleboardy do 2 základních kategorií:

 1. Pevné paddleboardy (polystyrenové jádlo obalené skelnou nebo karbonovou tkaninou s epoxidem, popřípadě duté karbonové speciály) – jsou určené především pro jezdce se závodními ambicemi a pro vlnové specialisty.

 2. Nafukovací paddleboardy (polyesterová dropstitch tkanina potažená vyztuženým PVC) – jasná volba pro běžného uživatele paddleboardu. Vysoká odolnost „nafukovaček“, snadný transport a příznivá cena jsou nejdůležitější faktory stojící za jejich současnou oblibou.

Dále se paddleboardy (pevné i nafukovací) dělí dle tvaru, způsobu zpracování a osazení ploutviček a dalších komponent.

Podrobněji lze paddleboardy rozdělit na:

 1. Kiboko Wimbi 160Vlnové paddleboardy – jsou to nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejvratší paddleboardy na trhu. Jsou určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů.

  Ty největší vlnovky lze použít k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece, ty nejmenší se naopak přibližují klasickému surfingu, při kterém se čekání na vlnu odehrává často vleže a jezdec se postaví a pádluje teprve při chytání vlny.

  V této kategorii zastupuje KIBOKO náš nejmenší plovák Wimbi s výtlakem 170 litrů a šířkou 80 cm. Tento plovák doporučujeme zkušenějším a lehčím jezdcům nebo dětem.

 2. Kiboko Tembo 330Allroundy – nejoblíbenější a nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Můžete na nich odjet se ctí jakýkoliv hobby závod, nebo si zkusit horní toky řek či menší vlnky. Nejvíc však oceníte jejich univerzálnost na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících.

  Pro správné fungování allroundu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy a rodinným výletům.

  Velmi zhruba se dá při výběru velikosti postupovat tak, že sečtete celkovou hmotnost nákladu (jezdec, dítě, pes apod.), přičtete 100 a získáte požadovaný výtlak. Například jezdec vážící 90 kg, který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg, by měl sáhnout po výtlaku minimálně 230 litrů.

 3. Kiboko Malawi 190WindSUPy – paddleboardy s možností uchycení plachty je snem každého windsurfaře dovolenkáře. Paddleboard (a už vůbec ne nafukovací) nemůže nikdy zcela nahradit klasický windsurfingový plovák. Přesto je windSUP ideálním plovákem pro méně zdatné jezdce, je vhodný k naučení základů tohoto sportu až po rekreačně sportovní jízdu.

  Protože jsme přesvědčeni o výrazném zvýšení užitné hodnoty windSUPů oproti běžným paddleboardům, naleznete možnost uchycení plachty u modelů Kiboko Wimbi, Malawi 190, Malawi 230 a Tembo 330.

 4. Kiboko Roketi PRORychlostní paddleboardy – raceboardy – nejdelší, velmi úzké a vratké plováky. Současná závodní komunita se dělí na 2 základní kategorie podle konstrukce plováku – pevný skelet (většinou karbonový) nebo nafukovací SUP. Další podkategorie jsou podle maximální délky paddleboardu, která bývá většinou uváděna ve stopách a palcích – nejčastější kategorie jsou do 12 stop a 6 palců, do 14 stop a bez omezení.

  Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré rekreační fitness jízdy. Do kategorie nafukovacích raceboardů s délkou do 12´6“ patří zbrusu nový model pro rok 2017 Kiboko Roketi 300.

 5. Kiboko Roketi 320Cruisery – paddleboardy na výlety a delší vyjížďky, rybaření nebo objevné expedice. Většinou jsou to plováky základním tvarem podobné raceboardům, ale jsou mnohem širší a proto pohodlnější a stabilnější. Při delších výletech oceníte jejich jízdní vlastnosti. Cruisery jsou oproti allrounderům rychlejší a především na nich snáz udržíte rovný kurz.

  Protože neustále narůstá počet SUP nadšenců, kteří chodí pravidelně pádlovat delší úseky a oceňují jízdní vlastnosti cruiserů, zařadili jsme do výroby pro rok 2017 model Kiboko Roketi 320, který spadá právě do této kategorie paddleboardů.


Konstrukce paddleboardu Kiboko

Paddleboardy Kiboko jsou nafukovací a proto velmi odolné a skladné. Spoje a jednotlivé komponenty všech paddleboardů jsou ručně lepené vysokopevnostním lepidlem a každý kus je proto tak trochu originál. Strojové zpracování nelze při výrobě z „drop stitch“ materiálu použít.

Drop stitch – materiál nafukovacího paddleboardu

Základním materiálem pro výrobu všech nafukovacích paddleboardů je takzvaný „drop stitch“ materiál. Jedná se o propojení horní paluby a dna plováku tisíci vlákny polyesterové tkaniny, přes kterou je potažená první základní vrstva PVC v tloušťce cca 1 mm. Pokud je za pomocí tlaku a vysokých teplot na tuto vrstvu natavená další vrstva PVC v tloušťce cca 0,5 mm, jedná se o takzvanou „prelaminated technology“ nebo také „fusion technology“ – kdy se druhá vrstva stává součástí základního materiálu.

Druhy konstrukce paddleboardu

Konstrukce nafukovacích paddleboardů v současné době můžeme rozdělit do 4 základních kategorií:

 1. Jednovrstvé (SL) – vyznačují se nízkou hmotností a jsou levnější na výrobu. Moderní materiály umožňují vyrábět dostatečně pevné jednovrstvé paddleboardy od tloušťky 5″ (12,5 cm).

  Díky výrazně nižší ceně se jedná o variantu vhodnou pro jezdce, kteří využívají paddleboard pouze příležitostně (jako dovolenkovou aktivitu). Část produkce Kiboko je pro rok 2018 vyrobena právě touto technologii – paddleboardy jsou označeny zkratkou SL.

  SL Konstrukce

 2. Jednovrstvé s výztuhou – tzv. „stringer technology“ – jedná se o jednovrstvý plovák, který je vyztužen pomocí různě širokých pruhů z PVC. Výztuha bohužel tuto technologii prodražuje tak, že se blíží ceně předlaminované (FT). Proto tuto konstrukci v modelové řadě Kiboko nenaleznete.

 3. Předlaminovaná technologie (FT) – „fusion technology“ (FT) – tato technologie spojuje výhody dvouvrstvých a jednovrstvých paddleboardů. Vynikají nižší hmotností a snadnou skladností (dobře se rolují) při téměř stejné pevnosti a odolnosti.

  Jejich jedinou nevýhodou může být mírný únik vzduchu mikropóry základního materiálu (paddleboard může ztratit část tlaku v průběhu několika dní). Jak naznačuje vývoj trhu, jedná se pravděpodobně o technologii, která bude v budoucnu převažovat. Část produkce Kiboko je pro rok 2018 vyrobena právě touto technologii – paddleboardy jsou označeny zkratkou FT.

  FT konstrukce

 4. Dvouvrstvá technologie (DL) – „double layer“ (DL) – nejodolnější, nejpevnější a velmi spolehlivá technologie výroby nafukovacích paddleboardů. Na základní drop stitch materiál je druhá vrstva PVC (cca 0,55 mm) nalepena vysokopevnostním lepidlem a zalisována. Dvouvrstvé paddleboardy jsou ale o cca 25 % těžší než plováky vyrobené technologií fusion.

  Doporučujeme je pro použití v nejnáročnějších podmínkách (s plachtou – windSUP, pro sjezdy řek, při skalnatém pobřeží např. v Chorvatsku apod.). Hlavní část produkce Kiboko pro rok 2018 je vyrobena tradiční dvouvrstvou technologií – tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou DL.

  DL konstrukce

Všechny modely Kiboko jsou konstruovány s dvojitou boční hranou. Tím se zvyšuje jak tuhost plováku (vlastnostmi se přibližuje pevným epoxidovým prknům), tak jeho odolnost proti poškození. Proto můžete plováky Kiboko bez obav používat na řece nebo v mořském příboji.

Horní paluba paddleboardů Kiboko je z velké části pokrytá 6mm pohodlnou protiskluzovou pěnou s vysokou hustotou, zajištující jízdní komfort i při delších vyjížďkách. U modelů, kde se nepředpokládá využití v extrémních podmínkách, používáme pěnu s jemným a velmi pohodlným prolisem v imitaci krokodýlí kůže (dvouvrstvé modely Malawi a Tembo) nebo hadí kůže (fusion modely Malawi a Tembo). U modelů, kde se očekává extrémní zátěž, minimalizujeme možnost uklouznutí použitím šikmého (Wimbi) nebo podélného prořezu (Roketi).


Zásady bezpečného pádlování

 1. Při jízdě na paddleboardu vždy používejte plovací vestu.
 2. Nepádlujte sami! Na vyjížďky vyrážejte nejméně ve dvou! Je to zábavnější a především bezpečnější.
 3. Při používání plováku dbejte jak na svoji bezpečnost, tak na bezpečnost svého okolí. Nevyjíždějte do bezprostřední blízkosti plavců a osobních plavidel. Vždy respektujte místní pravidla pro bezpečný pohyb na vodní hladině.
 4. Při použití na řece doporučujeme použít vodáckou helmu. Na řece se připoutání plováku k noze nedoporučuje vzhledem k možnému zachycení spojovacího lanka (leash).
 5. V případě pádlování na moři si zjistěte informace o přílivu a odlivu. Nepodceňujte vlny, vítr a místní mořské proudy. Na moři používejte lanko (leash), zabrání uplavání a ztrátě plováku. Jízdu ve vlnách doporučujeme zkušenějším jezdcům. Dodržujte pravidla surfingu.
 6. Při paddleboardingu se můžete stejně jako u ostatních vodních sportů dostat do velmi nebezpečných a životu ohrožujících situací. Před vyplutím důkladně zvažte všechna možná rizika okolního prostředí a zohledněte svůj zdravotní stav.

Postav se a pádluj

 • Krok 1:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 1Ideálními podmínkami pro začátek jsou klidná hladina a bezvětří s bezpečným přístupem do vody. Před vyplutím nastavte délku pádla – hlavu pádla držte v mírně pokrčené paži nad hlavou.

 • Krok 2:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 2Po odrazu od břehu poklekněte do střední části plováku a udělejte několik záběrů pádlem, abyste při případné ztrátě rovnováhy padali do dostatečné hloubky.

 • Krok 3:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 3Upozornění: Pádla pro paddleboarding se vyznačují ukloněným listem. Ujistěte se, že držíte pádlo listem směřujícím dopředu.

 • Krok 4:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 4V bezpečné vzdálenosti od břehu přejděte do základního postavení – rozkročte se uprostřed plováku na šíři ramen s mírně pokrčenými koleny. Dívejte se před sebe ve směru jízdy.

 • Krok 5:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 5Základní záběr vychází z napnutých paží. Abyste plovák udrželi v přímé jízdě, směřujte pádlo kolmo do vody držením horní ruky nad spodní.

 • Krok 6:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 6Pokud držíte pádlo pravou rukou za hlavu, pádlujte podél levé strany plováku a naopak. Pravidelně střídejte záběrovou stranu, abyste rovnoměrně zatížili horní polovinu těla.

 • Krok 7:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 7Nejsnazším způsobem změny směru je plynulý záběr pádlem v co největší vzdálenosti od plováku směrem k jeho přední či zadní části.


Návod k použití

Nafouknutí plováku

 1. Rozbalte plovák na vhodném podkladu, kde nehrozí jeho poškození.

 2. Sestavte přiloženou pumpu. Pro nafouknutí našroubujte hadici na závit s označením OUT.

  Upozornění: Před nafouknutím vymáčkněte ventil pootočením do horní pozice. Ventil v dolní pozici slouží pouze k vypouštění vzduchu z plováku.

 3. Zasuňte hadici do ventilu a pootočte ve směru hodinových ručiček.

  Upozornění: Přiložená pumpa je obousměrná. Pro přepínání mezi obousměrným a jednosměrným chodem pumpy slouží vyjímatelná červená zátka (modrá pumpa) nebo páčka (zelená pumpa) v držadle pumpy. Obousměrným chodem doporučujeme pumpovat maximálně do tlaku 0,5 baru. Předejdete tak možnému poškození pumpy.

 4. Pumpu umístěte na vodorovný podklad a pumpujte kolmo k zemi na požadovaný tlak 12 – 15 PSI.

  Upozornění: Každá pumpa pro paddleboarding vyžaduje pravidelnou údržbu. V závislosti na četnosti použití (minimálně však jednou za 6 měsíců) odšroubujte horní část pumpy a vazelínou promažte kruhové těsnění pístu pumpy. Po opětovném sestavení pumpy ještě naolejujte hliníkovou tyč pod držadlem pro snaží průchodnost kruhovým těsněním uvnitř horní části pumpy.

 5. Po nafouknutí uzavřete ventil přiloženou zátkou.

  Upozornění: Plováky KIBOKO MELI a ROKETI – jsou vybaveny systémem odnímatelných fin (ploutviček). Pro uchycení fin slouží takzvaný US box.

 6. Povolte šroub na přiložené fině a ocelovou destičku se závitem vložte do středu boxu a posuňte do jeho přední části.

 7. Konec finy s ocelovou oskou vložte do středu boxu a zasuňte do zadní části.

 8. Přitlačte finu do boxu a přišroubujte k ocelové destičce přiloženým šroubem.

  Upozornění: Paddleboardy s označením „windSUP“ jsou určeny kromě pádlování i k rekreačnímu windsurfingu. Pro propojení plováku a plachty doporučujeme používat pouze kardanové klouby a plachty do velikosti 5,5 m² , které nenamáhají lepené spoje horní paluby. Přestože lze s nafukovacím paddleboardem jezdit ve skluzu, jedná se především o rekreační plovák vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé windsurfaře.

Vyfouknutí plováku

 1. Vyšroubujte zátku, stiskněte ventil a pootočte ve směru hodinových ručiček. Stlačený vzduch začne z padleboardu samovolně unikat.

  Upozornění: Paddleboardy KIBOKO jsou z výroby zabaleny od zádě směrem k přídi ploutvičkami dovnitř. Tímto způsobem lze paddleboard opětovně zabalit pouze vypumpováním zbytkového vzduchu pomocí pumpy nebo kompresoru. Při každodenním používání doporučujeme paddleboard jednoduše rolovat od přídě (špičky) směrem k ventilku na zádi ploutvičkami ven a vzduch přitom můžete nechat samovolně unikat. Pevné ploutvičky jsou pružné, odolné a vyznačují se tvarovou pamětí. Proto se nemusíte obávat jejich poškození.

 2. Pokud potřebujete paddleboard zabalit co nejúsporněji (například při letecké přepravě), vypumpujte zbytkový vzuch pumpou s hadicí přišroubovanou k závitu s nápisem IN.

Skladování a údržba plováku

 1. Pro optimální životnost skladujte plovák rozbalený a mírně nafouknutý.

 2. Pokud plovák nepoužíváte, nevystavujte jej přímému slunečnímu záření.

 3. Chraňte jej před mrazem.

 4. Neskladujte plovák dlouhodobě při maximálním nahuštění.

 5. Při čištění nepoužívejte benzinová a acetonová rozpouštědla.

 6. Nepoužívejte čištění tlakem vody.

 7. Nepoužívejte brusný papír.