O Paddleboardech

Stand up Paddleboarding (SUP)

Stand Up Paddleboarding (SUP nebo jen Paddleboarding) je dynamicky se rozvíjející vodní sport původem z Havajských ostrovů. Při paddleboardingu stojíte na stabilním plováku a k pohybu po vodní hladině používáte dlouhé pádlo.

Možnosti využití nafukovacího plováku – paddleboardu jsou velice široké. Od relaxační jízdy na klidné hladině jezera nebo moře a cvičení yógy na vodě, přes sjíždění peřejí řek, až po jízdu v příbojových vlnách nebo windSUPing – kombinace paddleboardu s windsurfingovou plachtou.

Při paddleboardingu si zlepšíte rovnováhu, koordinaci, fyzickou kondici a rovnoměrně zapojíte svaly celého těla. SUP je určený pro všechny věkové kategorie a díky své překvapivé jednoduchosti si jízdu rychle osvojí a užije i začátečník!


Správný výběr paddleboardu

Při koupi nafukovacího paddleboardu je nejdůležitější začít výběrem základního typu, poté zvolit odpovídající konstrukci a dále se zaměřit na kvalitu vybavení jako je měkčená pěna, ploutvičky, poutka, úchyty a další příslušenství jako je batoh nebo pumpa.

Před výběrem toho nejvhodnějšího paddleboardu pro vás je užitečné seznámit se se základním rozdělením plováků. Jejich nabídka se každoročně rozšiřuje o další kategorie, přibývá úzce zaměřených paddleboardů a orientace při koupi je pro běžného uživatele stále složitější.

Při rozhodování o vhodném paddleboardu je ideální navštívit některou z našich půjčoven, kde si můžete po dohodě vyzkoušet na vodě různé typy a konstrukce nafukovacích plováků a pádel ZDARMA.

Pokud tuto možnost vzhledem k roční době nebo místu bydliště nemáte a nebudete si s výběrem paddleboardu ani po přečtení následujících řádků vědět rady, kontaktujte nás prosím, rádi vám s výběrem poradíme.

Paddleboardy se dělí podle tvaru, způsobu zpracování a osazení ploutviček a dalších komponentů do následujících kategorií:

 1. Kiboko Wimbi 160Vlnové paddleboardy

  Jsou to nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejvratší paddleboardy na trhu. Jsou určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů. Ty největší vlnovky lze použít k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece, ty nejmenší se naopak přibližují klasickému surfingu, při kterém se čekání na vlnu odehrává často vleže a jezdec se postaví a pádluje teprve při chytání vlny.

  V této kategorii zastupuje KIBOKO náš nejmenší plovák WIMBI s výtlakem 160 litrů a šířkou 78cm. Tento plovák doporučujeme zkušenějším nebo lehčím jezdcům a dětem.

 2. Kiboko Tembo 330Allroundy

  Nejoblíbenější a nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Můžete na nich odjet se ctí jakýkoli hobby závod, nebo si zkusit horní toky řek či menší vlnky. Nejvíc však oceníte jejich univerzálnost na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících.

  Pro správné fungování allroundu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy a rodinným výletům.

  Velmi zhruba se dá při výběru velikosti postupovat tak, že sečtete celkovou hmotnost nákladu (jezdec, dítě, pes apod.), přičtete 100 a získáte požadovaný výtlak. Například jezdec vážící 90kg který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg by měl sáhnout po výtlaku minimálně 230 litrů.

  V kategorii allround zastupují značku KIBOKO plováky Malawi a Tembo.

 3. Kiboko Malawi 190WindSUPy

  Paddleborady s možností uchycení plachty jsou snem každého windsurfaře dovolenkáře.

  Paddleboard nemůže nikdy zcela nahradit klasický windsurfingový plovák. Přesto je windSUP ideálním příležitostí k naučení se základů tohoto sportu až po rekreačně sportovní jízdu.

  Protože jsme přesvědčeni o výrazném zvýšení užitné hodnoty windSUPů oproti běžným paddleboardům, naleznete možnost uchycení plachty u modelů KIBOKO Wimbi, Malawi 190 a 230, Tembo 330 a Roketi 320.

 4. Kiboko Roketi 320Cruisery

  Paddleboardy na výlety a delší vyjížďky, rybaření nebo objevné expedice. Cruisery mají oproti allround paddleboardům protáhlý tvar, proto lépe vedou směr a díky ostřejší špičce jsou rychlejší, což oceníte zejména při delších výletech.

  Protože neustále narůstá počet SUP nadšenců, kteří chodí pravidelně pádlovat delší úseky a oceňují jízdní vlastnosti cruiserů, jejich obliba neustále stoupá.

  V kategorii cruiserů zastupují značku KIBOKO plováky Roketi 280 a 320.

 5. Kiboko Roketi PRORychlostní paddleboardy

  Raceboardy – nejdelší, velmi úzké a vratké plováky. Současná závodní komunita se dělí na 2 základní kategorie podle konstrukce plováku – pevný skelet (většinou karbonový) nebo nafukovací SUP. Další podkategorie jsou podle maximální délky paddleboardu, která bývá většinou uváděna ve stopách a palcích – nejčastější kategorie jsou do 12 stop a 6 palců, do 14 stop.

  Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré rekreační fitness jízdy.

  Do třídy nafukovacích raceboardů s maximální délkou 12 stop a 6 palců patří model KIBOKO Roketi 300.Do elitní kategorie do 14 stop spadá ryzí závodní speciál KIBOKO Roketi PRO.

Rozdělení nafukovacích paddleboardů podle konstrukce:

Základním materiálem pro výrobu všech nafukovacích paddleboardů je takzvaný „drop stitch“. Jedná se o propojení horní paluby a dna plováku tisíci vlákny polyesterové tkaniny, přes kterou je potažená vrstva PVC v tloušťce cca 1 mm.

Pokud je za pomocí tlaku a vysokých teplot na tuto vrstvu natavená další vrstva PVC v tloušťce cca 0.5 mm, jedná se o takzvanou „prelaminated technology“ nebo také „fusion technology“ – kdy se druhá vrstva stává součástí základního materiálu.

Spoje a jednotlivé komponenty nafukovacích paddleboardů jsou lepené ručně a každý kus je proto tak trochu originál. Strojové zpracování nelze při výrobě použít.

Druhy konstrukce paddleboardu

Při výběru nafukovacího paddleboardu je velmi důležité zvolit podle způsobu využití odpovídající konstrukci, které v současné době můžeme rozdělit do čtyř základních kategorií:

 1. Jednovrstvá – „single layer“ (SL) – vyznačuje se nejnižší cenou, hmotností, ale také nejnižší tuhostí a odolností. Jednovrstvé paddleboardy doporučujeme od tloušťky základního materiálu 5 palců (12,5 cm) a jsou určeny pro rekreační jezdce. Kdo to s paddleboardingem myslí vážněji, měl by u svého paddleboardu volit předlaminovanou, popřípadě dvouvrstvou konstrukci.

  Část produkce Kiboko, která je vyrobena jednovrstvou technologií, je označena zkratkou SL.

  SL Konstrukce

 2. Jednovrstvé s výztuhou – „stringer technology“ – tzv. „stringer technology“ – jedná se o jednovrstvou konstrukci, která je ve druhé vrstvě vyztužena pomocí různě širokých pruhů z PVC. Plovák se tuhostí blíží dvouvrstvým, ale jeho odolnost mimo výztuhy je stejná jako u jednovrstvých. Vzhledem k vyšším nákladům oproti jednovrstvým paddleboardům při výrobě je tato konstrukce postupně vytlačována předlaminovanou neboli fusion technologií.

 3. Předlaminovaná technologie – „fusion technology“ (FT) – tato technologie spojuje výhody dvouvrstvých a jednovrstvých paddleboardů. Na základní drop stitch tkaninu se za pomocí tlaku a vysokých teplot nataví další vrstva PVC v tloušťce cca 0.5 mm.

  Paddleboardy vyrobené touto technologií vynikají nižší hmotností a snadnou skladností při téměř stejné pevnosti a odolnosti jako dvouvrstvé plováky. Jak naznačuje vývoj trhu, jedná se o technologii, která začíná celosvětově při výrobě nafukovacích paddleboardů převažovat. Většina produkce Kiboko je pro rok 2018 vyrobena právě touto technologii. Tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou FT.

  FT konstrukce

 4. Dvouvrstvá technologie – „double layer“ (DL) – nejtěžší, ale také nejodolnější, nejpevnější a velmi spolehlivá technologie výroby nafukovacích paddleboardů. Na základní drop stitch materiál je druhá vrstva PVC (cca 0.55mm) nalepena vysokopevnostním lepidlem a zalisována. Dvouvrstvou technologii doporučujeme pro použití v nejnáročnějších podmínkách (s plachtou – windSUP, pro sjezdy řek, při sklanatém pobřeží např. v Chorvatsku apod.). Část produkce Kiboko, která je vyrobena tradiční dvouvrstvou technologií, je označena zkratkou DL.

  DL konstrukce

Boční hrana – při volbě konstrukce se ujistěte, že vámi vybraný nafukovací paddleboard má dvojitou boční hranu. Tím se zvyšuje tuhost plováku (vlastnostem se přibližuje pevným epoxidovým) a zároveň také jeho odolnost proti poškození. Všechny paddleboardy Kiboko jsou konstruovány s dvojitou boční hranou.


Správný výběr pádla

Při nákupu pádla pro paddleboarding je nejdůležitější zohlednit výšku a hmotnost jezdce a preferovaný styl jízdy. Pro děti doporučujeme nákup specializovaného dětského pádla s menším průměrem žerdi a sníženou plochou listu.

Vývoj trhu ukazuje, že postupně dochází ke zmenšování plochy listu u všech pádel. Zatímco dříve se běžně používala pádla s plochou 650 cm2, dnes se velikost listu u většiny kvalitních značek pohybuje mezi 500-600 cm2. Menší plocha listu umožňuje pádlovat dynamičtěji a méně namáhá ramenní kloub.

Velmi důležitý je systém nastavování délky pádla, tj. aretace horní trubky ve správné poloze bez protáčení. Tomu u hliníkových pádel předchází tzv. „groove system“ s drážkou v profilu horní trubky a plastovým výstupkem na spojce. Při nákupu pádla se také ujistěte, že prodejce nabízí náhradní díly jako jsou plastové spojky, kovové čepy, hlavičky pádel a náhradní listy.

Před výběrem toho nejvhodnějšího pádla pro vás je užitečné seznámit se se základním rozdělením pádel podle provedení a použitého materiálu.

Pádla můžeme rozdělit podle provedení do tří základních kategorií:

 1. Jednodílná pádla – nejpevnější a nelehčí provedení pádla bez spojů a možnosti nastavení délky. Tato pádla doporučujeme pouze pro pokročilé jezdce, kteří přesně vědí, jaká délka pádla jim vyhovuje. Pro různé disciplíny se používají různé délky pádel. Tato pádla vždy bezpečně plavou, ale nelze je umístit do batohu.

 2. Dvojdílná pádla – mají výsuvnou horní trubku, pomocí které se nastavuje délka pádla. Středová trubka neobsahuje spoj, kterým by do pádla vnikala voda, ale nelze je umístit do batohu. U některých pádel Kiboko je možné horní trubku vyměnit za přídavný list a vytvořit nastavení pro kajak.

 3. Trojdílná pádla – jsou při nákupu nafukovacích paddleboardů nejprodávanějším a nejoblíbenějším typem pádel, protože je lze rozložená umístit do batohu společně s paddleboardem, což zajišťuje jednoduchý transport. Pro výkonnostní paddleboarding, jízdu ve vlnách, nebo na horních úsecích řek či umělých kanálech trojdílná pádla nedoporučujeme. Spoj středové trubky je nejčastějším místem poškození. Pokud vzhledem k transportu musíte používat trojdílná pádla v těchto extrémních podmínkách, doporučujeme přelepit spoj středové trubky polyethylenovou textilní páskou.

  Trojdílná nastavovací pádla nemohou být zcela vyplněna pěnou zabraňující vniknutí vody. Proto se zvláště u hliníkových (ale i sklolaminátových) pádel může stát, že se na hladině udrží pouze omezenou dobu, dokud se jejich obsah nevyplní vodou. Pro méně zkušené jezdce proto doporučujeme použití nosných plováků připevněných na žerď pádla

Podle použitých materiálů se pádla dělí do následujících kategorií:

Materiál na výrobu pádla ovlivňuje konečnou cenu mnohem významněji než jeho provedení a předurčuje vlastnosti pádla, jako je pružnost, odolnost a hmotnost.

 1. Hliníkové pádlo KibokoHliníková (s plastovým listem)

  Mají žerď z hliníkové slitiny. Přestože se jedná o nejlevnější pádla na trhu, nemusí být pádlování s kvalitním hliníkovým pádlem nepohodlné. Protože v této kategorii pro začátečníky existují největší kvalitativní rozdíly, a to zejména v odolnosti hliníkové trubky proti prohnutí a plastových spojkách sloužících k nastavení délka pádla, doporučujeme se vyhnout nejlevnějším pádlům, která vám mohou vaše začátky na paddleboardu znepříjemnit. Hmotnosti hliníkových pádel se pohybují mezi 1000 – 1500 g, hliníková pádla Kiboko mají hmotnost 1100 g.

 2. Sklolaminátové pádlo KibokoSklolaminátová

  Pružná a lehká pádla, která doporučujeme jezdcům do 80 kg. Pružnost žerdi zmírňuje zatížení ramenního kloubu a zvyšuje jízdní komfort. V kombinaci s nízkou hmotností okolo 700 g jsou ideální volbou pro ženy a juniory.

 3. Karbonové pádlo KibokoKarbonová

  Nejlehčí, nepevnější, ale také nejdražší pádla, která doporučujeme těžším jezdcům se sportovně závodnímu ambicemi. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 600-650 g.

 4. Hybridní pádlo KibokoHybridní

  Jsou to pádla, která kombinují výše uvedené materiály. Nejčastější kombinací je použití sklolaminátové trubky a plastového listu, kde se daří dosahovat zajímavý kompromis mezi cenou a výkonem. Kombinuje se také karbonová žerď a plastový list nebo karbon se sklolaminátem.

  Při rozhodování o vhodném pádle je ideální navštívit některou z našich půjčoven, kde si můžete po dohodě vyzkoušet na vodě různé typy pádel ZDARMA.

  Pokud tuto možnost vzhledem k roční době nebo místu bydliště nemáte a nebudete si s výběrem pádla ani po přečtení následujících řádků vědět rady, kontaktujte nás prosím, rádi vám s výběrem poradíme.


Zásady bezpečného pádlování

 1. Při jízdě na paddleboardu vždy používejte plovací vestu.

 2. Nepádlujte sami! Na vyjížďky vyrážejte nejméně ve dvou! Je to zábavnější a především bezpečnější.

 3. Při používání plováku dbejte jak na svoji bezpečnost, tak na bezpečnost svého okolí. Nevyjíždějte do bezprostřední blízkosti plavců a osobních plavidel. Vždy respektujte místní pravidla pro bezpečný pohyb na vodní hladině.

 4. Při použití na řece doporučujeme použít vodáckou helmu. Na řece se připoutání plováku k noze nedoporučuje vzhledem k možnému zachycení spojovacího lanka (leash).

 5. V případě pádlování na moři si zjistěte informace o přílivu a odlivu. Nepodceňujte vlny, vítr a místní mořské proudy. Na moři používejte lanko (leash), zabrání uplavání a ztrátě plováku. Jízdu ve vlnách doporučujeme zkušenějším jezdcům. Dodržujte pravidla surfingu.

 6. Při paddleboardingu se můžete stejně jako u ostatních vodních sportů dostat do velmi nebezpečných a životu ohrožujících situací. Před vyplutím důkladně zvažte všechna možná rizika okolního prostředí a zohledněte svůj zdravotní stav.


Postav se a pádluj

 • Krok 1:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 1Ideálními podmínkami pro začátek jsou klidná hladina a bezvětří s bezpečným přístupem do vody. Před vyplutím nastavte délku pádla – pro rekreační jízdu na klidné hladině držte hlavu pádla v mírně pokrčené paži nad hlavou (viz obrázek). Pro výkonnostní paddleboarding, jízdu ve vlnách a na divoké vodě nastavte délku pádla mezi 5 – 20 cm nad výšku postavy.

 • Krok 2:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 2Po odrazu od břehu poklekněte do střední části plováku a udělejte několik záběrů pádlem, abyste při případné ztrátě rovnováhy padali do dostatečné hloubky.

 • Krok 3:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 3Upozornění: Pádla pro paddleboarding se vyznačují ukloněným listem. Ujistěte se, že držíte pádlo listem směřujícím dopředu.

 • Krok 4:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 4V bezpečné vzdálenosti od břehu přejděte do základního postavení – rozkročte se uprostřed plováku na šíři ramen s mírně pokrčenými koleny. Dívejte se před sebe ve směru jízdy.

 • Krok 5:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 5Základní záběr vychází z napnutých paží. Abyste plovák udrželi v přímé jízdě, směřujte pádlo kolmo do vody držením horní ruky nad spodní.

 • Krok 6:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 6Pokud držíte pádlo pravou rukou za hlavu, pádlujte podél levé strany plováku a naopak. Pravidelně střídejte záběrovou stranu, abyste rovnoměrně zatížili horní polovinu těla.

 • Krok 7:

  Paddleboard Kiboko návod obr. 7Nejsnazším způsobem změny směru je plynulý záběr pádlem v co největší vzdálenosti od plováku směrem k jeho přední či zadní části.


Návod k použití

Nafouknutí plováku

 1. Rozbalte plovák na vhodném podkladu, kde nehrozí jeho poškození, nejlépe na trávě nebo písku.

 2. Sestavte přiloženou pumpu. Pro nafouknutí našroubujte hadici na závit s označením OUT.

  Upozornění: Před nafouknutím vymáčkněte ventil pootočením do horní pozice. Ventil v dolní pozici slouží pouze k vypouštění vzduchu z plováku.

 3. Zasuňte hadici do ventilu a pootočte ve směru hodinových ručiček.

  Upozornění: Přiložená pumpa je obousměrná. Pro přepínání mezi obousměrným a jednosměrným chodem pumpy slouží vyjímatelná červená zátka (modrá pumpa) nebo páčka (zelená pumpa) v držadle pumpy. Obousměrným chodem doporučujeme pumpovat maximálně do tlaku 0,5 baru. Předejdete tak možnému poškození pumpy.

 4. Pumpu umístěte na vodorovný podklad a pumpujte kolmo k zemi na požadovaný tlak 12 – 15 PSI.

  Upozornění: Každá pumpa pro paddleboarding vyžaduje pravidelnou údržbu. V závislosti na četnosti použití (minimálně však jednou za 6 měsíců) odšroubujte horní část pumpy a vazelínou promažte kruhové těsnění pístu pumpy. Po opětovném sestavení pumpy ještě naolejujte hliníkovou tyč pod držadlem pro snazší průchodnost kruhovým těsněním uvnitř horní části pumpy.

 5. Po nafouknutí uzavřete ventil přiloženou zátkou.

Montáž ploutviček

Upozornění: U paddleboardů s odnímatelnými ploutvičkami v systému US Box upevněte ploutvičku pomocí šroubu a kovové čtverhranné matky. U paddleboardů vybavených středovým boxem na ploutev pro windsurfing používejte tuto ploutev pouze při jízdě s plachtou.

 1. Povolte šroub na přiložené fině a ocelovou destičku se závitem vložte do středu boxu a posuňte do jeho přední části.

 2. Konec finy s ocelovou oskou vložte do středu boxu a zasuňte do zadní části.

 3. Přitlačte finu do boxu a přišroubujte k ocelové destičce přiloženým šroubem.

  Upozornění: Paddleboardy s označením „windSUP“ jsou určeny kromě pádlování i k rekreačnímu windsurfingu. Pro propojení plováku a plachty doporučujeme používat pouze kardanové klouby a plachty do velikosti 5,5 m², které nenamáhají lepené spoje horní paluby. Přestože lze s nafukovacím paddleboardem jezdit ve skluzu, jedná se především o rekreační plovák vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé windsurfaře.

Sestavení pádla

 1. Středovou trubku trojdílného pádla spojte pomocí kovového čepu a spoj přelepte pevnostní polyethylenovou textilní páskou.

 2. Uvolněte plastovou spojku a zasuňte do středové trubky horní díl pádla s hlavou (hruškou).

 3. Nastavte požadovanou délku pádla a zaklapněte plastovou spojku. Pokud se hlava pádla protáčí, dotáhněte mírně šrouby v plastové spojce.

  Upozornění: Délka pádla je individuální záležitost a každý jezdec preferuje jiné nastavení. Nejkratší pádla se používají při jízdě ve vlnách (na výšku postavy). Nastavení pro začátečníky – hlavu pádla mějte v mírně pokrčené zvednuté paži nad hlavou.

 4. Pádla pro paddleboarding se vyznačují ukloněným listem. Ujistěte se, že držíte pádlo listem směřujícím dopředu a máte hlavu pádla ve správné poloze.

Vyfouknutí plováku

 1. Vyšroubujte zátku, stiskněte ventil a pootočte ve směru hodinových ručiček. Stlačený vzduch začne z padleboardu samovolně unikat.

  Upozornění: Paddleboardy KIBOKO jsou z výroby zabaleny od zádě směrem k přídi ploutvičkami dovnitř. Tímto způsobem lze paddleboard opětovně zabalit pouze vypumpováním zbytkového vzduchu pomocí pumpy nebo kompresoru. Při každodenním používání doporučujeme paddleboard jednoduše rolovat od přídě (špičky) směrem k ventilku na zádi ploutvičkami ven a vzduch přitom můžete nechat samovolně unikat. Pevné ploutvičky jsou pružné, odolné a vyznačují se tvarovou pamětí. Proto se nemusíte obávat jejich poškození.

 2. Pokud potřebujete paddleboard zabalit co nejúsporněji (například při letecké přepravě), vypumpujte zbytkový vzduch pumpou s hadicí přišroubovanou k závitu s nápisem IN.

Správné používání a údržba

 1. Chraňte paddleboard před ostrými předměty. Při příjezdu na pláž nevjíždějte na břeh, hrozí poškození o kameny a korály.

 2. Při ztrátě rovnováhy v mělké vodě nepoužívejte pádlo jako oporu ani se s ním neodrážejte od břehu nebo dna.

 3. Pokud plovák nepoužíváte, nevystavujte jej přímému slunečnímu záření. Pokud to není možné, tak jej ufoukněte nebo nechte položený na vodní hladině.

 4. Kompozitová pádla (karbon, sklolaminát) nevystavujte přímému slunečnímu záření, pokud je nepoužíváte.

 5. Trojdílná nastavovací pádla nemohou být zcela vyplněna pěnou zabraňující vniknutí vody. Pro méně zkušené jezdce nebo děti proto doporučujeme použití nosných pěnových plováků připevněných na žerď pádla.

 6. Chraňte plovák před mrazem. Nepoužívejte jej při teplotách pod +5°C.

 7. Neskladujte plovák dlouhodobě při maximálním nahuštění.

 8. Při čištění nepoužívejte benzinová ani acetonová rozpouštědla.

 9. Nepoužívejte čištění tlakem vody.

 10. Nepoužívejte brusný papír.

 11. Pro optimální životnost skladujte plovák rozbalený a mírně nafouknutý.