Jak vybrat správný paddleboard

Jak koupit správný paddleboard

Při koupi paddleboardu je nejdůležitější začít výběrem základního typu, poté zvolit odpovídající konstrukci a dále se zaměřit na kvalitu vybavení jako je měkčená pěna, ploutvičky, poutka, úchyty a další příslušenství jako je batoh nebo pumpa.

Před výběrem toho nejvhodnějšího paddleboardu pro vás je užitečné seznámit se se základním rozdělením plováků. Jejich nabídka se každoročně rozšiřuje o další kategorie, přibývá úzce zaměřených paddleboardů a orientace při koupi je pro běžného uživatele stále složitější.

Při rozhodování o vhodném paddleboardu je ideální navštívit některou z našich půjčoven, kde si můžete po dohodě vyzkoušet na vodě různé typy a konstrukce nafukovacích plováků a pádel ZDARMA.

Pokud tuto možnost vzhledem k roční době nebo místu bydliště nemáte a nebudete si s výběrem paddleboardu ani po přečtení následujících řádků vědět rady, kontaktujte nás prosím, rádi vám s výběrem poradíme.

Paddleboardy se podle tvaru, způsobu zpracování a osazení ploutviček a dalších komponentů do následujících kategorií:

  • Vlnové paddleboardy – jsou to nejobratnější a nejmenší paddleboardy na trhu. Jsou určené zejména pro jízdu ve vlnách. S výtlakem nad 150 litrů je lze použít k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece. Tyto plováky doporučujeme zkušenějším nebo lehčím jezdcům a dětem.
  • Allroundy – jsou nejoblíbenější a nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Můžete na nich odjet se ctí jakýkoli hobby závod, nebo si zkusit horní toky řek či menší vlnky. Nejvíc však oceníte jejich univerzálnost na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících.
  • WindSUPy – paddleborady s možností uchycení plachty jsou snem každého windsurfaře dovolenkáře. WindSUP je ideální plovák k naučení základů tohoto sportu až po rekreačně sportovní jízdu.
  • Cruisery – paddleboardy na výlety a delší vyjížďky, rybaření nebo objevné expedice. Cruisery mají oproti allround paddleboardům protáhlý tvar, proto lépe vedou směr a díky ostřejší špičce jsou rychlejší, což oceníte zejména při delších výletech.
  • Rychlostní paddleboardy – raceboardy – nejdelší, velmi úzké a vratké plováky. Současná závodní komunita se dělí na 2 základní kategorie podle podle maximální délky paddleboardu, která bývá většinou uváděna ve stopách a palcích. Nejčastěji vypisované kategorie na závodech jsou do 12 stop a 6 palců, do 14 stop. Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré rekreační fitness jízdy.

Při výběru nafukovacího paddleboardu je velmi důležité zvolit podle způsobu využití odpovídající konstrukci, které v současné době můžeme rozdělit do čtyř základních kategorií:

  • Jednovrstvá – „single layer“ (SL) – vyznačuje se nejnižší cenou, hmotností, ale také nejnižší tuhostí a odolností. Jednovrstvé paddleboardy jsou určeny pro rekreační jezdce. Jednovrstvá s výztuhou – „stringer technology“ – jedná se o jednovrstvou konstrukci, která je ve druhé vrstvě vyztužena pomocí různě širokých pruhů z PVC. Plovák se tuhostí blíží dvouvrstvým, ale jeho odolnost mimo výztuhy je stejná jako u jednovrstvých.
  • Předlaminovaná technologie – „fusion technology“ (FT) – tato technologie spojuje výhody dvouvrstvých a jednovrstvých paddleboardů.. Paddleboardy vyrobené touto technologií vynikají nižší hmotností a snadnou skladností při téměř stejné pevnosti a odolnosti jako dvouvrstvé plováky.
  • Dvouvrstvá technologie – „double layer“ (DL) – nejtěžší, ale také nejodolnější, nejpevnější a velmi spolehlivá technologie výroby nafukovacích paddleboardů. Dvouvrstvou technologii doporučujeme pro použití v nejnáročnějších podmínkách (s plachtou – windSUP, pro sjezdy řek, při sklanatém pobřeží např. v Chorvatsku apod.). Část produkce Kiboko, která je vyrobena tradiční dvouvrstvou technologií – je označena zkratkou DL.