Jak vybrat správný paddleboard

Jak koupit správný paddleboard

Při koupi nafukovacího paddleboardu je nejdůležitější si ujasnit komu a v jakých podmínkách bude plovák nejčastěji sloužit. Pokud plánujete paddleboard sdílet v rodině nebo s přáteli, zvolte raději univerzálnější model. Pokud vybíráte plovák pro konkrétní osobu, můžete volit specializovanější typ, který bude odpovídat jízdnímu stylu a fyzickým parametrům jezdce.

Pro děti, u kterých se to myslí s paddleboardingem vážněji a které mají ambice se pravidelně zúčastňovat závodů, je důležité, aby používaly plováky přizpůsobené jejich vzrůstu a hmotnosti.

Modelová řada KIBOKO 2019 obsahuje všechny základní typy nafukovacích plováků. Nabízíme paddleboardy dětské, vlnové, rodinné, výletní, závodní, týmové i s vestavěným závitem pro uchycení kloubu na windsurfingovou plachtu.

Následující řádky by Vám měly usnadnit výběr toho pravého paddleboardu pro Vás.

Při výběru paddleboardu je nejdůležitější zohlednit tyto faktory:

 1. Preferovaný styl jízdy – doporučená kategorie paddleboardů

  Rekreační (klidná jízda po rovné hladině, výlety) – univerzální nebo stabilní výletní

  Sportovní na klidné vodě – rychlé výletní nebo závodní

  Sportovní na divoké vodě (horní úseky řek nebo umělé kanály) – vlnové, univerzální nebo stabilní výletní

  Sportovní v mořském příboji – vlnové nebo univerzální

  Rychlostní závody – závodní nebo dětské závodní

  Windsurfing – windSUPy

 2. Převažující paddleboardingové prostředí

  Jezero, klidné moře, klidná řeka – jednovrstvá (SL), předlaminovaná (FT), dvouvrstvá (DL), předlaminovaná se stringerem

  Divoká voda (horní úseky řek nebo umělé kanály) – předlaminovaná (FT), dvouvrstvá (DL)

  Surf SUP (sjíždění vln na oceánu) – předlaminovaná (FT), dvouvrstvá (DL)

  Windsurfing – předlaminovaná (FT), dvouvrstvá (DL)

 3. Schopnosti jezdce – doporučená šířka paddleboardu

  Začátečník do 75 kg – 80 – 84 cm

  Začátečník 75 – 95 kg – 82 – 86 cm

  Začátečník nad 95 kg – 84 – 86 cm

  Pokročilý do 95 kg – nad 70 cm

  Pokročilý nad 95 kg – nad 74 cm

  Expert – do 95 kg – nad 60 cm

  Expert – nad 95 kg – nad 64 cm

 4. Hmotnost jezdce

  Do 75 kg – 10 cm (4 palce) nebo 12,5 cm (5 palců)

  75 – 95 kg – 12,5 cm (5 palců) nebo 15 cm (6 palců)

  Nad 95 kg – 15 cm (6 palců)

Při rozhodování o vhodném paddleboardu je ideální navštívit některou z našich půjčoven, kde si můžete po dohodě vyzkoušet na vodě různé typy a konstrukce nafukovacích plováků ZDARMA.

Pokud tuto možnost vzhledem k roční době nebo místu bydliště nemáte a nebudete si s výběrem paddleboardu ani po přečtení těchto řádků vědět rady, kontaktujte nás prosím, rádi vám s výběrem poradíme.

Před definitivním výběrem toho nejvhodnějšího paddleboardu pro Vás je užitečné seznámit se se základním rozdělením plováků. Jejich nabídka se každoročně rozšiřuje o další kategorie, přibývá úzce zaměřených paddleboardů a orientace při koupi je pro běžného uživatele stále složitější.

Paddleboardy se dělí podle tvaru, způsobu zpracování a osazení ploutviček a dalších komponentů do následujících kategorií:

 1. Vlnové

  Jsou to nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejvíce vratké paddleboardy na trhu. Jsou určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů. Ty největší vlnovky lze použít k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece, ty nejmenší se naopak přibližují klasickému surfingu, při kterém se čekání na vlnu odehrává často vleže nebo sedě a jezdec se postaví a pádluje teprve při chytání vlny.

  V této kategorii zastupuje KIBOKO náš nejmenší plovák WIMBI s výtlakem 160 litrů a šířkou 78 cm. Tento plovák doporučujeme zkušenějším nebo lehčím jezdcům a dětem.


 2. Allroundy – univerzální

  Nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Jsou velmi vhodné pro začátečníky, ale můžete na nich zkoušet sjíždět horní toky řek či menší vlnky. Nejvíc však oceníte jejich jízdní vlastnosti na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících.

  Pro správné fungování allroundu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy.

  Při výběru velikosti allroundu se dá zhruba postupovat tak, že sečtete celkovou hmotnost nákladu (jezdec, dítě, pes apod.), přičtete 100 a získáte požadovaný výtlak v litrech. Například jezdec vážící 90 kg, který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg by měl sáhnout po výtlaku minimálně 230 litrů.

  V kategorii allround zastupují značku KIBOKO plováky Malawi a Tembo. Mezi allroundy lze také řadit model Safari 270 a 310, který je svými jízdními vlastnostmi přechodem mezi univerzálními a výletními plováky.

 3. Cruisery – výletní

  Stále oblíbenější kategorie svižných, ale stabilních paddleboardů zahrnuje v porovnání s allroundy delší a špičatější plováky. Cruisery poskytují ideální jízdní komfort na výletech nebo pro hobby závodníky, a to jak na dlouhých trasách, tak v technických závodech kolem bójek. Díky protáhlému tvaru dobře vedou směr a jsou rychlé. Stabilnější cruisery zvládnou bez problémů jednodušší divokou vodu nebo středně zvlněné moře.

  Klasické cruisery KIBOKO jsou především plováky Roketi 280 a 320. Lze mezi ně také zařadit model Safari 270 a 310, který je svými jízdními vlastnostmi přechodem mezi výletními a univerzálními plováky.

 4. Závodní

  Raceboardy – nejdelší, velmi úzké a velmi rychlé plováky. Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré sportovní jízdy. Velmi dobře vedou směr, ale při otočkách jsou vratké. K jejich zvládnutí potřebujete dobrou rovnováhu a precizní techniku pádlování.

  Na většině závodů u nás i ve světě platí v elitní kategorii omezení maximální délky paddleboardu pro závod na 427 cm (14 stop). Proto jsou nejdelší závodní plováky KIBOKO konstruovány tak, aby splňovaly tyto požadavky.

  Do třídy nafukovacích závodních paddleboardů kategorie elite s maximální délkou 14 stop patří KIBOKO Roketi PRO a Roketi PRO Downwind. Často bývá vypisována i kategorie sport s omezením délky na 380 cm (12 stop 6 palců) do níž spadá KIBOKO Roketi 300. Dětem je přizpůsoben velmi rychlý speciál Roketi KID, vycházející z tvaru Roketi PRO.

 5. Týmové

  Jsou sice okrajovou, ale nepřehlédnutelnou kategorií těch největších paddleboardů. Můžete je vidět na exhibičních závodech českého poháru, jsou vítaným zpestřením v půjčovnách, při dětských dnech, firemních akcích apod. Menší varianty týmových paddleboardů slouží také jako rodinné plováky, na kterých lze bezpečně a v suchu přepravovat menší děti nebo nepádlující doprovod. Při delších expedicích slouží jako zásobovací plavidla.

  Do této kategorie patří KIBOKO PONTON. 6. WindSUPY

  Speciální skupinou napříč všemi kategoriemi jsou plováky s možností uchycení windsurfingové plachty, takzvané windSUPy. Vlepený závit pro kloub propojující plovák s plachtou mají všechny naše modely kromě závodních a týmových. U modelů Wimbi, Malawi 190 a 230, Tembo, Safari 270 a 310 a Roketi 280 a 320 si můžete zvolit mezi obyčejným paddleboardem nebo windSUPem. Přestože nemůže nikdy zcela nahradit klasický sklolaminátový plovák, je nafukovací windSUP ideální volbou pro méně větrné dny nebo Vaše windsurfingové začátky.

Více informací o paddleboardech Kiboko naleznete přímo u jednotlivých produktů.

Rozdělení nafukovacích paddleboardů podle konstrukce:

Základním materiálem pro výrobu všech nafukovacích paddleboardů je takzvaný „drop stitch“. Jedná se o propojení horní paluby a dna plováku tisíci vlákny polyesterové tkaniny, přes kterou je potažená vrstva PVC v tloušťce cca 1 mm.

Pokud je za pomocí tlaku a vysokých teplot na tuto vrstvu natavená další vrstva PVC v tloušťce cca 0,5 mm, jedná se o takzvanou „prelaminated technology“ nebo také „fusion technology“ – kdy se druhá vrstva stává součástí základního materiálu.

Boční hrana – při volbě konstrukce se ujistěte, že Vámi vybraný nafukovací paddleboard má dvojitou boční hranu. Tím se zvyšuje tuhost plováku a zároveň také jeho odolnost proti poškození.

Všechny paddleboardy Kiboko jsou konstruovány s dvojitou boční hranou.

Konstrukce paddleboardu

Při výběru nafukovacího paddleboardu je velmi důležité zvolit podle způsobu využití odpovídající konstrukci, které v současné době můžeme rozdělit do čtyř základních kategorií:

 1. Jednovrstvá – „single layer“ (SL) – tyto paddleboardy jsou vyrobeny pouze ze základního drop stitch materiálu o tloušťce cca 1 mm. Vyznačují se nejnižší hmotností, ale jsou také nejméně odolné a mají nižší tuhost. Jednovrstvé paddleboardy doporučujeme od tloušťky základního materiálu 5 palců (12,5 cm) a jsou určeny především pro rekreační jezdce.

  V modelové řadě Kiboko je vyrobena jednovrstvou technologií část modelů Malawi 230 a Tembo 330. Tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou SL.

 2. Předlaminovaná technologie – „fusion technology“ (FT) – tato technologie spojuje výhody dvouvrstvých a jednovrstvých paddleboardů. Na základní drop stitch tkaninu (tloušťka cca 1 mm) se za pomocí tlaku a vysokých teplot nataví další vrstva PVC v tloušťce cca 0.5 mm.

  Paddleboardy vyrobené touto technologií vynikají nižší hmotností a snadnou skladností při téměř stejné pevnosti a odolnosti jako dvouvrstvé plováky. Jedná se o technologii, která začíná při výrobě nafukovacích paddleboardů převažovat.

  V modelové řadě Kiboko je u všech druhů paddleboardů vždy na výběr varianta s předlaminovanou konstrukcí. Tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou FT.

 3. Dvouvrstvá technologie – „double layer“ (DL) – je nejodolnější, nejpevnější, ale také nejtěžší konstrukce nafukovacích paddleboardů. Na základní drop stitch materiál je druhá vrstva PVC (cca 0,55mm) nalepena vysokopevnostním lepidlem a zalisována. Dvouvrstvou technologii doporučujeme pro použití v nejnáročnějších podmínkách (s plachtou – windSUP, pro sjezdy řek, při skalnatém pobřeží např. v Chorvatsku apod.).

  V modelové řadě Kiboko je vyrobena dvouvrstvou technologií část modelů Malawi 190 a 230. Tyto paddleboardy jsou označeny zkratkou DL.

 4. Předlaminovaná technologie s výztuhou – „stringer technology“ – pokud je potřeba vyztužit základní konstrukci, například u závodních paddleboardů, používá se vyztužovací pásek na horní palubě, dně nebo na bocích. Materiál pro výztuhu může být nízko roztažné PVC, sklolaminát, karbon nebo jejich kombinace. Při použití kompozitových výztuh se plovák tuhostí blíží pevným paddleboardům.

  Stringer technologii používáme pro závodní paddleboardy Roketi PRO a Roketi PRO downwind.