About Kiboko Paddleboards

Stand up Paddleboarding (SUP)

Stand Up Paddleboarding (SUP nebo jen Paddleboarding) je dynamicky se rozvíjející vodní sport původem z Havajských ostrovů. Při paddleboardingu stojíte na stabilním plováku a k pohybu po vodní hladině používáte dlouhé pádlo.

Možnosti využití nafukovacího plováku – paddleboardu jsou velice široké. Od relaxační jízdy na klidné hladině jezera nebo moře a cvičení yógy na vodě, přes sjíždění peřejí řek, až po jízdu v příbojových vlnách nebo windSUPing – kombinace paddleboardu s windsurfingovou plachtou.

Při paddleboardingu si zlepšíte rovnováhu, koordinaci, fyzickou kondici a rovnoměrně zapojíte svaly celého těla. SUP je určený pro všechny věkové kategorie a díky své překvapivé jednoduchosti si jízdu rychle osvojí a užije i začátečník!


Správný výběr paddleboardu

Před výběrem toho nejvhodnějšího paddleboardu pro vás je užitečné seznámit se se základním rozdělením plováků. Jejich nabídka se každoročně rozšiřuje o další kategorie, přibývá úzce zaměřených paddleboardů a orientace při koupi je pro běžného uživatele stále složitější. Pokud si nebudete s výběrem paddleboardu ani po přečtení následujících řádků vědět rady, kontaktujte nás prosím ZDE, rádi vám s výběrem poradíme.

Podle použitého materiálu se paddleboardy do 2 základních kategorií:

  1. Pevné paddleboardy (polystyrenové jádlo obalené skelnou nebo karbonovou tkaninou s epoxidem, popřípadě duté karbonové speciály) – jsou určené především pro jezdce se závodními ambicemi a pro vlnové specialisty.
  2. Nafukovací paddleboardy (polyesterová dropstitch tkanina potažená vyztuženým PVC) – jasná volba pro běžného uživatele paddleboardu. Vysoká odolnost „nafukovaček“, snadný transport a příznivá cena jsou nejdůležitější faktory stojící za jejich současnou oblibou.

Dále se paddleboardy (pevné i nafukovací) dělí dle tvaru, způsobu zpracování a osazení ploutviček a dalších komponent do následujících kategorií:

  1. Vlnové paddleboardy – jsou to nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejvratší paddleboardy na trhu. Jsou určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů. Ty největší vlnovky lze použít k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece, ty nejmenší se naopak přibližují klasickému surfingu, při kterém se čekání na vlnu odehrává často vleže a jezdec se postaví a pádluje teprve při chytání vlny. V této kategorii zastupuje KIBOKO náš nejmenší plovák WIMBI s výtlakem 170 litrů a šířkou 80 cm. Tento plovák doporučujeme zkušenějším a lehčím jezdcům nebo dětem.

  2. Allroundy – nejoblíbenější a nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Můžete na nich odjet se ctí jakýkoliv hobby závod, nebo si zkusit horní toky řek či menší vlnky. Nejvíc však oceníte jejich univerzálnost na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících. Pro správné fungování allroundu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy a rodinným výletům.

    Velmi zhruba se dá při výběru velikosti postupovat tak, že sečtete celkovou hmotnost nákladu (jezdec, dítě, pes apod.), přičtete 100 a získáte požadovaný výtlak. Například jezdec vážící 90 kg, který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg, by měl sáhnout po výtlaku minimálně 230 litrů.

  3. WindSUPy – paddleboardy s možností uchycení plachty je snem každého windsurfaře dovolenkáře. Paddleboard (a už vůbec ne nafukovací) nemůže nikdy zcela nahradit klasický windsurfingový plovák. Přesto je windSUP ideálním plovákem pro méně zdatné jezdce, je vhodný k naučení základů tohoto sportu až po rekreačně sportovní jízdu. Protože jsme přesvědčeni o výrazném zvýšení užitné hodnoty windSUPů oproti běžným paddleboardům, naleznete možnost uchycení plachty u modelů KIBOKO Wimbi, Malawi 190 a 230, Meli 250 a Tembo 330.

  4. Rychlostní paddleboardy – raceboardy – nejdelší, velmi úzké a vratké plováky. Současná závodní komunita se dělí na 2 základní kategorie podle konstrukce plováku – pevný skelet (většinou karbonový) nebo nafukovací SUP. Další podkategorie jsou podle maximální délky paddleboardu, která bývá většinou uváděna ve stopách a palcích – nejčastější kategorie jsou do 12 stop a 6 palců, do 14 stop a bez omezení. Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré rekreační fitness jízdy. Do kategorie nafukovacích raceboardů s délkou do 12´6“ patří zbrusu nový model pro rok 2017 KIBOKO Roketi 300.

  5. Cruisery – paddleboardy na výlety a delší vyjížďky, rybaření nebo objevné expedice. Většinou jsou to plováky základním tvarem podobné raceboardům, ale jsou mnohem širší a proto pohodlnější a stabilnější. Při delších výletech oceníte jejich jízdní vlastnosti. Cruisery jsou oproti allrounderům rychlejší a především na nich snáz udržíte rovný kurz. Protože neustále narůstá počet SUP nadšenců, kteří chodí pravidelně pádlovat delší úseky a oceňují jízdní vlastnosti cruiserů, zařadili jsme do výroby pro rok 2017 model KIBOKO ROKETI 320, který spadá právě do této kategorie paddleboardů.